Wirtualna wątroba

Trójwymiarowe atlasy anatomiczne cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród osób mających problemy z orientacją przestrzenną struktur anatomicznych. Są wygodne w użyciu i pozwalają na łatwe wyobrażenie sobie istniejących powiązań topograficznych. Współcześnie dostępne w sieci atlasy 3D mają jednak jeszcze sporo wad, z których największą jest słabe odwzorowanie graficzne struktur anatomicznych. Brak szczegółów niezbędnych przy bliższym poznawaniu anatomii sprowadza istniejące atlasy sieciowe raczej do pozycji ciekawego uzupełnienia niż pełnowartościowego źródła informacji.

Pośród dostępnych projektów trójwymiarowej wizualizacji struktór anatomicznych ciekawym wydaje się Wirtualna Wątroba. Program znajduje się na stronie Toronto General Hospital pod adresem 

http://pie.med.utoronto.ca/VLiver/VLiver_content/VLiver_interactiveLiver.html


Pojekt znajduje się w fazie finalizacji i z tego względu nie wszystkie jego funkcje są dostępneWarto przyjrzeć się segmentom wątroby (jedna z wersji podziału) oraz skanom TK.

Prezentację dotyczącą budowy wątroby znaleźć można także we wpisie 9.A. Wątroba.

***
Faktem jednak jest, że nawet najlepsze atlasy trówymiarowe lub drukowane nie zastąpią realnych preparatów anatomicznych.

Najciekawsze zagadnienia anatomiczne

Anatomia jest ciekawa. To oczywistość. Interesuje mnie, dlaczego Wy uznajecie anatomię za interesujący przedmiot.

Czy wystarczająco interesujące jest samo zdobywanie wiedzy o strukturach? Poznawanie nowych nazw? Topografii struktur? A może jest ciekawa, bo dowiadujemy się dużo o samych sobie?

Czy anatomia jest ciekawa jest dlatego, że jest trudna? A może dlatego, że jest logiczna? Czy może dlatego, że jest podstawą przyszłej pracy? Albo dlatego, że można błysnąć przy znajomych dziwnie brzmiącą nazwą?

Jakie zagadnienia, problemy anatomiczne były (są) dla Was najciekawsze? 

Podsumowując: Dlaczego anatomia jest ciekawa?


Układ nerwowy - Fiszki

Dzisiaj prezentuję ciąg dalszy bardzo fiszek autorstwa... no właśnie, nie mogę podać kto je wykonał, gdyż autor chce pozostać anonimowy. Pierwsza część dotycząca budowy ucha jest dostępna we wpisie:
http://anatomiczny.blogspot.co.uk/2012/04/ucho-fiszki.html






Dzisiejsze fiszki są znakomitym uzupełnieniem prezentacji omawiającej obwodowy układ nerwowy.