Zrób to sam
Do wykonania fiszek wystarczy komputer z zainstalowanym edytorem tekstu, programem graficznym lub... PowerPointem. Ten ostatni posłużył do wykonania tych inspirujących fiszek.Istnieje też inna, manualna metoda. Wystarczy zaopatrzyć się w niewielkie karteczki formatu ok. A5 -A6, kilka kolorowych długopisów i odrobinę talentu. Rysowanie swoich własnych diagramów/rycin/ schematów/rysunków/wykresów i opatrywanie ich swoimi komentarzami to znakomite narzędzie ułatwiające uczenie się. Niektórzy zajmują się komercyjnym rysowaniem fiszek i ich sprzedawaniem w internecie, ale jak już wspomniałem osobiście polecam tworzenie swoich własnych.
Zbiór fiszek |
Rodzaje fiszek
Istnieją dwa główne rodzaje fiszek: 1)"informujące" i 2)"pytające".
1) Fiszki "informujące" to małe porcje wiadomości. Łatwe do zapamiętania, nie przeładowane graficznie, skupiające się wyłącznie na jednym temacie
Fiszka "informująca" |
2) Fiszki "pytające" to takie zawierające pytanie na jednej stronie i prawidłową, modelową odpowiedź na odwrocie.
Fiszka "pytająca" |
Zagrajmy!
Fiszki pytające mogą być bardzo przydatne przy powtórkach. Stawiając pytania i szukając na nie odpowiedzi bardzo skutecznie uczymy się. Dodatkowo stanowić mogą znakomite urozmaicenie grupowego uczenia się. Każdy z uczestników "Imprezy powtórkowej" przynosi swój zestaw fiszek pytających. Następnie wszystkie są mieszane, układane na stosie stroną z pytaniem do góry i można rozpocząć grę. Gra polega na zdobyciu jak największej liczby punktów. Uczestnik bierze fiszkę i odpowiada na pytanie. Za każdą pełną, satysfakcjonującą odpowiedź dostaje 2 punkty. za częściowo prawidłową - 1 punkt. Za nieprawidłową 0. Chodzi o zebranie jak największej liczby punktów. Oceniającymi są pozostali uczestnicy zabawy.Przyjemnej gry!
P.S. Wszystkie zdjęcia pokazują fiszki zrobione przez jedną z moich studentek.
Fiszki pytające - rewelacyjny pomysł na aktywne przetwarzanie informacji. Element grywalizacji w postaci punktów za odpowiedzi - genialne!
ReplyDeleteGrywalizacja to modny ostatnio temat :). W przyszłym roku akademickim, wspólnie z parą studentów studiów licencjackich będziemy realizować projekt polegający na wprowadzeniu elementów "gamification" - grywalizacji do naszego labu anatomicznego. Chcemy sprawdzić skuteczność takich rozwiązań, a przy okazji... dobrze się bawić.
ReplyDeleteBardzo fajny pomysł, używam już od dawna :)
ReplyDeleteZapraszam na bloga :)
Skąd wziąć takie fajne etui ?
ReplyDeleteDołączam się do pytania o etui na fiszki! :)
ReplyDelete