Znane nieznane więzadło

Dzisiaj (13.11.2013)  pojawił się artykuł "Nowe więzadło w ludzkim kolanie". Sugeruje on, że chirurdzy dr Steven Claes i dr Johan Bellemans odkryli nową strukturę, nieznaną wcześniej w ludzkim ciele.
Claes S, i wsp. The anterolateral ligament of the human knee: an anatomic and histologic study.
Mocne, łącznotkankowe pasmo rozpoczynające się na nadkłykciu bocznym kości udowej ciągnie się do łąkotki bocznej. Dla tej struktury naukowcy przyjęli nazwę anterolateral ligament (co można przetłumaczyć jako więzadło przednio-boczne) i dokładnie opisali jej przebieg. Więzadło stwierdzono w 97% przypadkach, w 40 z 41 obserwowanych stawów kolanowych.

Całość można znaleźć w Journal of Anatomy: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/joa.12087/abstract

Określenie "nieznana" wydaje się być lekkim nadużyciem, gdyż struktura ta opisywana była już wcześniej (po raz pierwszy przez Segonda w 1879 r.) i pod różnymi nazwami: "(mid-third) lateral capsular ligament" lub "capsulo-osseous layer of the iliotibial band" .

Udało mi się również znaleźć artykuł The anterolateral ligament of the human knee: an anatomic and histologic study. opisujący to więzadło, a opublikowany 2012 roku w Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. przez Vincenta JP, i wsp.

6 comments:

 1. Prawda, że ładne? Ale tylko jak ładnie wypreparowane...

  ReplyDelete
 2. Mimo że znane od 1879 roku, chyba nie uczyłem się o nim na kursie anatomii. ;-)

  ReplyDelete
 3. Ja jeszcze chce wrócić do anatomii Bochenka.Czy zna pan obszerniejszy podręcznik do anatomii wśród obcojęzycznych dzieł niż ten.Wydaje mi sie, że nic wiekszego i bardziej szczegółowego nie powstało, a jednak kariery międzynarodowej nie zrobił.Jest w ogóle znany w innych krajach?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Współcześnie za najnowocześniejszy podręcznik anatomii w świecie anglojęzycznym uznaje się "Gray's Anatomy" wydawane przez wydawnictwo Elsevier. Ale nie jest to ten sam podręcznik, który został ostatnio przetłumaczony na j. polski - to wersja dla studentów.
   Duże wydanie Greya http://store.elsevier.com/Grays-Anatomy/Susan-Standring/isbn-9780443066849/

   Delete