Najlepsze atlasy anatomiczne w sieci

Zazwyczaj na początku roku akademickiego pada standardowe pytanie: który atlas anatomiczny jest najlepszy? Czy warto kupować atlas drukowany skoro istnieją w sieci atlasy elektroniczne? Moja odpowiedź jest taka – to zależy co lubisz i do czego będzie Ci to potrzebne.
Jeżeli zaczynasz przygodę z medycyną, powiem szczerze, trudno mi wyobrazić sobie Ciebe bez drukowanego, dobrego atlasu. Jeżeli studiujesz kierunki paramedyczne lub takie, gdzie prowadzone są zajęcia z anatomii człowieka – niekoniecznie będzie Ci potrzebny bardzo szczegółowy atlas drukowany. Wystarcza tzw. Małe Atlasy lub Atlasy specjalizstyczne (np. dla studiujących fizjoterapię czy radiologię).
W zależności od sposobu obrazowania treści atlasy anatomiczne dostępne w sieci można podzielić na:
  • atlasy rysunkowe
  • atlasy fotograficzne
  • atlasy wygenerowane przez komputer
Dzisiaj przedstawiam kolekcję przydatnych linków do najwartościowszych anatomicznych zasobów sieci, które znam. Jeżeli znasz inne ciekawe i wartościowe miejsca, proszę zostaw linka w komentarzu. Symbol ($) oznacza atlasy płatne.

Atlasy rysunkowe


Atlasy rysunkowe zazwyczaj są zdygitalizowaną formą atlasu drukowanego.I właściwie niczym nie różnią się od papierowych odpowiedników.
Może to być prosty atlas jak Direct Anatomy lub Get Body Smart. Może to być także bardziej zaawansowanan kolekcja rycin Nettera lub Anatomia Człowieka Wydawnictwa PZWL. To także atlas A.D.A.M.($). Najlepsze ryciny, moim zdaniem ,oferuje strona WinkingSkull.($)
Korzystać można również ze skanów starych podręczników udostępnianych na stronach bibliotek, tu moim faworytem jest biblioteka Uniwersity of Toronto lub strona archive.org z bogatym zbiorem cyfrowych książek. Ewolucja człowieka nie następuje tak szybko, aby widoczne były różnice anatomiczne…
Atlasy fotograficzne
Atlasy fotograficzne (te cenię najbardziej) przedstawiają widoki z sekcji. Nie ma w nich przekoloryzowania lub  artystycznego uogólnienia – tak to po prostu wygląda.
Mogą być tak zaawansowane jak Anatomy & Physiology Revealed ($) lub też tak proste jak Kolekcja Basseta. To także atlasy dostępne z podręcznikami jak Real Anatomy ($) lub Practice Anatomy Lab ($) Może to być również film, przykładem jest bardzo dobry Atlas Anatomii Aclanda ($).


Atlasy komputerowe Atlasy wygenerowane przez komputer, których celem jest możliwość interaktywnego wyboru punkty widzenia w przestrzeni: rotacji, przybliżania, usuwania lub dodawania struktur. Te trójwymiarowe atlasy jeszcze są niedokonałe technicznie, a ich jakość nie dorównuje klsycznym atlasom z rycinami lub też atlasom fotograficznym.
Zbiór otwiera prosty Google Body Browser. to bardzo dobry technicznie Visible Body lub jeszcze bardziej dokładny Primal Pictures ($), choć nie tak intuicyjny w obsłudze. i ten ostatni jest właściwie jedynym, który może przydać sie studiującym medycynę.

Życzę owocnego korzystania z tych zasobów!

2 comments:

  1. NAJLEPSZY ALTAS PROMETEUSZ ...JUZ NIE MA TOMU i NA RYNKU! MA KTOŚ JESZCZE DOSTĘP DLA WIEKSZEJ LICZBY EGZ.?

    ReplyDelete
  2. Niestety albo stety alew Prometeuszu brakuje polskich opisów rycin. Mogli napisy dać w nawiasach. A szkoda.

    ReplyDelete