1.D. Kończyna górna: kości, więzadła, stawy

Dzisiejsza prezentacja obejmuje dość szeroki zakres dotyczący kończyny górnej: opis kości, najważniejszych stawów oraz ruchów w tych stawach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kości kończyny górnej możesz przejść do posta o łopatce czy kości ramiennej (jak dotychczas te opracowałem). Możesz także zapoznać się z ogólną charakterystyką układu szkieletowego czy połączeń kości.

POZIOM: 1

Uwaga: Dół dziobiasty znajduje się od strony przyśrodkowej, powyżej bloczka kości ramiennej, natomiast dół promieniowy położony jest od strony bocznej, powyżej główki kości ramiennej. Proszę zwrócić uwagę, że w prezentacji głównej na slajdzie 10 jest to oznaczone niepoprawnie. Powinno być:


Dziękuję uważnym czytelnikom za zwrócenie uwagi na ten błąd. Chwilowo nie mogę zamienić slajdu w prezentacji głównej, ale postaram się to zrobić jak najszybciej.
Wszystkie prezentacje w tej serii są oznaczone tagiem "Kurs anatomii"

Możesz pobrać mini-atlas z kośćmi kończyny górnej. Atlas można wydrukować i oznaczyć używając kolorów lub kresek.
Zadania
Kolekcja interaktywnych zadań McGraw Hill (ang.)


9 comments:

 1. Prezentacja jest naprawdę pomocna w trakcie nauki, ale znalazł się w niej mały błąd, a mianowicie na slajdzie opisującym koniec dalszy kości ramiennej nad bloczkiem powinien znajdować się dół dziobiasty, a nad główką dół promieniowy-niestety w prezentacji jest odwrotnie, więc można by to poprawić. Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 2. Dziękuję za informację. Rzeczywiście doły są opisane niepoprawnie.

  ReplyDelete
 3. Ale zdaje się, że nadal nie zostało to poprawione.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję za informację. Edycję wykonałem na stronie Slideboom, gdzie załadowana jest prezentacja, zaraz po poprzednim wpisie. Niestety nie była ona widoczna na blogu (jest widoczna na stronie).
   Jak na razie tylko screen prawidłowego oznaczenia. Muszę ponownie zarejestrować i załadować prezentację - zajmie mi to trochę czasu, ale postaram się to zrobić jak najszybciej.
   Raz jeszcze dziękuję za komentarz.

   Delete
 4. Jestem wdzięczny za wszystkie informacje tu zawarte. Aczkolwiek, jeśli się nie mylę w slajdzie 31 prezentacji o połączeniach kończyny górnej jest błąd w terminologii:
  ruch zginania to unoszenie ramienia do przodu, a prostowania to ruch unoszenia ku tyłowi. Czy może źle odczytuję strzałki na slajdzie?
  Pozdrawiam
  Grzesiek

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jest tak jak Pan pisze. I tak jak zaznaczono na slajdzie.
   Być może nieporozumienie bierze się stąd, że widzi Pan "wklęsłe" strzałki jako "wypukłe"?

   Delete
 5. Cieszę się z możliwości skorzystania z materiałów. W sieci jest wiele filmów i dokumentów, ale większość po angielsku. Pozdrawiam.

  ReplyDelete
 6. Świetny artykuł, bardzo pomógł przy nauce:)

  ReplyDelete
 7. Rzeczywiście sporo cennych informacji, które wynikają po prostu z doświadczenia a taka wiedza jest bezcenna.

  ReplyDelete