"Gray's Anatomy: The Anatomical Basis of Clinical Practice" - opis podręcznika

Jeśli informacje w Bochenku lub Clinically Oriented Anatomy wydają Ci się zbyt ogólne i chciałbyś jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę anatomiczną to wówczas warto sięgnąć po Gray's Anatomy: The Anatomical Basis of Clinical Practice. Co ważne - nie wersję dla studentów, ale po tzw. "Dużego Graya".

Okładka 40 edycji Gray's Anatomy.
Wydanie to (czterdzieste, rok 2011) jest znakomitą kontynuacją ponad 150-letniej tradycji podręcznika Graya. Już pierwszy rzut oka na ilustracje pokazuje, że jest on skierowany do bardziej zaawansowanego odbiorcy.

UWAGA:  Od 1 października 2015. dostępne jest nowe, 41 wydanie tego podręcznika. 

Poziom szczegółów zawartych w opisie pozwala na głębszą analizę struktur anatomicznych. Raczej nie polecałbym tego podręcznika dla początkujących, ale znakomicie sprawdza się on dla średnio zaawansowanych - osób, które odbyły już szczegółowy kurs anatomii i chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej. 

Podręcznik łączy anatomię makroskopową z mikroanatomią, embriologią oraz współczesnymi technikami obrazowania. Szczegółowy opis anatomiczny wzbogacony jest anatomią czynnościową i przypadkami klinicznymi. Co ważne, nie tylko tymi najczęściej spotykanymi w praktyce klinicznej, ale również stosunkowo rzadkimi. 


Znakomity zespół autorski, na który składają się najlepsi anatomowie świata, jest gwarantem dobrego podręcznika. Mimo, że pozycja nie jest tania warto ją mieć na swojej półce. 4 comments:

 1. Mi ma razie starcza Bohenek ale już wiem o co poproszę rodziców na święta ;) Czy można ją dostać w Polsce? Nigdy nie zamawiałam niczego przez zagraniczne sklepy i trochę się tego boję.

  ReplyDelete
 2. Można ją zamówić w polskim sklepie internetowym z książkami medycznymi. A co do zamawiania zza granicy - warto najpierw skontaktować się z właścicielem strony i zapytać. Osobiście kupowałem w wielu miejscach naszego globu i co zadziwiające - często wychodziło to taniej niż zamówienie krajowe.

  ReplyDelete
 3. świetna sprawa :)
  a jaki poleciłbyś anglojęzyczny podecznik do podstaw anatomii? jakiś odpowiednik naszego Bogusława Gołąba (lub Gołębia-nikt tego nie wie :P )

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hej! Do podstaw to polecam Principles of Human Anatomy by by Gerard J. Tortora and Mark Nielsen. Bardzo dobry podręcznik.

   Delete