Pośród dostępnych projektów trójwymiarowej wizualizacji struktór anatomicznych ciekawym wydaje się Wirtualna Wątroba. Program znajduje się na stronie Toronto General Hospital pod adresem
http://pie.med.utoronto.ca/VLiver/VLiver_content/VLiver_interactiveLiver.html
Pojekt znajduje się w fazie finalizacji i z tego względu nie wszystkie jego funkcje są dostępne. Warto przyjrzeć się segmentom wątroby (jedna z wersji podziału) oraz skanom TK.
Prezentację dotyczącą budowy wątroby znaleźć można także we wpisie 9.A. Wątroba.
***
Faktem jednak jest, że nawet najlepsze atlasy trówymiarowe lub drukowane nie zastąpią realnych preparatów anatomicznych.
No i stało się, będziemy mieli w Polsce anatomię po angielsku. Koniec łaciny.
ReplyDeleteSzkoda, że nie z Panem...
Bardzo dziękuję za blog. Jestem pod wrażeniem Pańskich metod i środków dydaktycznych.
Jarek, Gdańsk
trójwymiarowy atlas to jest super pomysł, bo ja sama pamiętam jak nie mogłam się jakoś nauczyć tej topografii.. mam problemy z wyobraźnią przestrzenną :)
ReplyDeleteCiąglę tutaj, zaglądam. Czekamy na coś nowego!
ReplyDeletepozdrawiam!
Serdecznie dziękuję Panie doktorze!
ReplyDeleteW prawdzie anatomii uczyłem się parę lat temu i powinienem wszystko świetnie pamiętać, jednak wiedza bywa zawodna. Obecnie staram się uczyć ultrasonografii i w tym momencie okazało się, że dwuwymiarowa wiedza z książkowych atlasów znacznie utrudnia wyobrażenie sobie topografii różnych struktur we kilku płaszczyznach. Prezentacja przygotowana przez Pana, oraz atlas 3D zamieszczony w powyższym poście pozwoliły mi w kilka chwil w przyjemny sposób wszystko powtórzyć. Jeszcze raz serdecznie dziękuję!