Wirtualna wątroba

Trójwymiarowe atlasy anatomiczne cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród osób mających problemy z orientacją przestrzenną struktur anatomicznych. Są wygodne w użyciu i pozwalają na łatwe wyobrażenie sobie istniejących powiązań topograficznych. Współcześnie dostępne w sieci atlasy 3D mają jednak jeszcze sporo wad, z których największą jest słabe odwzorowanie graficzne struktur anatomicznych. Brak szczegółów niezbędnych przy bliższym poznawaniu anatomii sprowadza istniejące atlasy sieciowe raczej do pozycji ciekawego uzupełnienia niż pełnowartościowego źródła informacji.

Pośród dostępnych projektów trójwymiarowej wizualizacji struktór anatomicznych ciekawym wydaje się Wirtualna Wątroba. Program znajduje się na stronie Toronto General Hospital pod adresem 

http://pie.med.utoronto.ca/VLiver/VLiver_content/VLiver_interactiveLiver.html


Pojekt znajduje się w fazie finalizacji i z tego względu nie wszystkie jego funkcje są dostępneWarto przyjrzeć się segmentom wątroby (jedna z wersji podziału) oraz skanom TK.

Prezentację dotyczącą budowy wątroby znaleźć można także we wpisie 9.A. Wątroba.

***
Faktem jednak jest, że nawet najlepsze atlasy trówymiarowe lub drukowane nie zastąpią realnych preparatów anatomicznych.

4 comments:

 1. No i stało się, będziemy mieli w Polsce anatomię po angielsku. Koniec łaciny.
  Szkoda, że nie z Panem...

  Bardzo dziękuję za blog. Jestem pod wrażeniem Pańskich metod i środków dydaktycznych.

  Jarek, Gdańsk

  ReplyDelete
 2. trójwymiarowy atlas to jest super pomysł, bo ja sama pamiętam jak nie mogłam się jakoś nauczyć tej topografii.. mam problemy z wyobraźnią przestrzenną :)

  ReplyDelete
 3. Ciąglę tutaj, zaglądam. Czekamy na coś nowego!
  pozdrawiam!

  ReplyDelete
 4. Serdecznie dziękuję Panie doktorze!

  W prawdzie anatomii uczyłem się parę lat temu i powinienem wszystko świetnie pamiętać, jednak wiedza bywa zawodna. Obecnie staram się uczyć ultrasonografii i w tym momencie okazało się, że dwuwymiarowa wiedza z książkowych atlasów znacznie utrudnia wyobrażenie sobie topografii różnych struktur we kilku płaszczyznach. Prezentacja przygotowana przez Pana, oraz atlas 3D zamieszczony w powyższym poście pozwoliły mi w kilka chwil w przyjemny sposób wszystko powtórzyć. Jeszcze raz serdecznie dziękuję!

  ReplyDelete