Anatomia Bochenka

- Czym żywi się student medycyny?
-... Bochenkiem!

Czy klasyczny podręcznik anatomii człowieka, wykorzystywany przez pokolenia polskich lekarzy, dostępny może być legalnie w Internecie? Okazuje się, że niestety nie...


Jedna anatomia, różne podejścia do tematu
Zgodnie ze współczesnymi trendami, w dydaktyce anatomii nie zalecia sie nauczania anatomii opisowej, stosowanej w tym podreczniku. Sugeruje się, że nacisk kłaść się powinno albo na anatomię kliniczną, dla studiujących nauki medyczne, albo na anatomię czynnościową, dla studiujących nauki paramedyczne czy biologię. Nauczanie anatomii powinno być skierowane do ściśle określonego odbiorcy. I tak, podręczniki dla studiujących medycynę, fizjoterapię, radiologię czy pielęgniarstwo powinny być inaczej skonstruowane niż  podręczniki dla studentów AWF-u, biologii czy kosmetologii. Wydaje się to truizmem, jednak w praktyce często wygląda to inaczej. Sugerowanie powyższego podrecznika dla studiujacych biologię czy też dietetykę, moim zdaniem, mija się z celem.

Współczesny podręcznik
Absolutnie nie chcę powiedzieć, że treść zawarta w "Anatomii człowieka" Bochenka jest "zła". Wrecz przeciwnie, jest bardzo dobra. To bardzo dobre źródło dla dokładnego, wiarygodnego opisu pomagającego rozstrzygnąć spory anatomiczne. Jednak książka ta nie spełnia wymogów stawianych przed współczesnym podręcznikiem, rozumianym jako narzędzie dydaktyczne dla studenta i prowadzącego. Dużym krokiem naprzód jest świetny podręcznik pod redakcją prof. Narkiewicza i prof. Morysia, łącznie z jego zapleczem internetowym.  

A Wy z jakich podręczników korzystacie/korzystaliście? Proszę, wpiszcie w komentarzach kierunek studiów i obowiązkowy podręcznik anatomii.

21 comments:

 1. Lekarski, Anatomia człowieka, O.Narkiewicz, J.Moryś

  :)

  ReplyDelete
 2. Fizjoterapia, Anatomia człowieka, A.Bochenek

  ReplyDelete
 3. biologia: Gołąb, Traczyk - Anatomia i fizjologia człowieka.
  ale lepiej mi sie uczyło z Atlasu anatomii Nettera którego uzywa mój chłopak (elektroradiologia)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dokładnie to samo na dietetyce + Netter do kolorowania ;).

   Delete
 4. farmacja ,A.Bochenek jak wyzej,Oraz St.Konturek

  ReplyDelete
 5. fizjoterapia, Wójtowicz

  ReplyDelete
 6. lekarski, bochenek + krechowiecki

  ReplyDelete
 7. Lekarski, UM w Lublinie, obowiązujący jest Gray, choć asystenci umieją Bochenka oczywiście. Plus pomoce w postaci Skawiny czy Wójtowicza (pisanego w 3/4 przez naszych asystentów :))

  ReplyDelete
 8. Lekarski. Korzystałem z podręcznika Janiny Sokołowskiej-Pituchowej i Bochenka. Uważam jednak, że to była droga przez mękę, szczególnie dla osoby takiej jak ja. Mam bardzo słabą wyobraźnię przestrzenną przez co nie byłem w stanie nauczyć się topografii z często długich i niejasnych opisów. Gdyby nie atlasy i przede wszystkim zajęcia w prosektorium (chociaż tutaj stan preparatów pozostawiał wiele do życzenia)nie poradziłbym sobie z tym przedmiotem. Nie do przecenienia w przypadku osób takich jak ja również była rola asystenta podczas ćwiczeń. Bardzo cieszy mnie fakt, że odchodzi się od starego modelu nauczania anatomii który potrafił porządnie zniechęcić do zdobywania wiedzy z tej fundamentalnej i wyjątkowo nauki.

  ReplyDelete
 9. *wyjątkowo ciekawej nauki.

  ReplyDelete
 10. lek, Szczecin
  Bochen + Krechowiecki + Skawiny , ale głównie Krechowiecki :) bardzo sympatyczny podręcznik w połączeniu z atlasem Nettera

  ReplyDelete
 11. Lekarski, Moryś i Narkiewicz - obowiązkowy- moim zdaniem fajne i przyjemne, w chwilach załamania naukowego gray - optymistycznie nastawiają mnie obrazki. Jeżeli mam jakiś problem i nie mogę czegoś znaleźć to Bochenek.

  ReplyDelete
 12. Moryś i Narkiewicz to koszmar, obecnie korzystam z Bochenka i Grey'a, gdyż nasz uczelniany skrypcik był dla mnie chaotyczny i nieprzyjemny w odbiorze.

  ReplyDelete
 13. A, kierunek lekarski, GUMed, obowiązkowy był j.w. - Moryś i Narkiewicz.

  ReplyDelete
 14. Przepraszam za spam, ale wolałabym uprzedzić osoby, które wejdą na stronę PZWL i będą nie daj boże uczyć się na grafikach Ścisłowskiej - mają one pełno błędów rzeczowych, katedra marudzi i szykuje się do kolejnego wydania, aby poprawić ryciny.

  ReplyDelete
 15. Określenie "pełno błędów" jest trochę nieprecyzyjne. Jaki procent rycin zawiera błedy? Jakiego typu są to błędy?
  Uważam, że za poziom merytoryczny rycin nie jest odpowiedzialna artystka. Ktoś te ryciny zatwierdzał.

  ReplyDelete
 16. lekarski, Warszawski Uniwersytet Medyczny. Korzystam z Bochenka, Pituchowej i w ramach powtórki ze "Skawiny" ;) Przyznam szczerze,że gdyby nie wspaniały asystent,który potrafi przedstawić anatomię w sposób przejrzysty i ciekawy to byłoby bardzo ciężko. Dzięki asystentowi uczymy się właśnie anatomii w sposób kliniczny ;)

  ReplyDelete
 17. lekarski, CM UMK, niestety obowiązuje Bochenek, no i Skawina dla powtórki i jak brakuje czasu, wykłady na wysokim poziomie merytorycznym, do tego Netter i McMinn na szpilki.

  ReplyDelete
 18. wojlek UM Łódź. Obowiązuje Bochenek i Gray.

  ReplyDelete
 19. biologia: Pituchowa + Krechowiecki oraz atlasy Netter i/lub Prometeusz ja sam z czystszej chęci korzystałem z Bochenka i Gołębia

  ReplyDelete
 20. Lekarski, Lublin. Niby obowiązuje Gray (swoją drogą ma beznadziejnie rozmieszczone informacje, znalezienie ważnych szczegółów to męka), ale asystenci i tak cisną tylko z Bochna :P Do szybkiej powtórki Skawina, zwłaszcza, że tylko tu znaleźć można nazewnictwo angielskie (łacino, wróć!). Jakby jednak nie patrzeć, Skawina to tylko skrypt z Bochenka, układ nerwowy ma z niego zerżnięte całe akapity ;P

  ReplyDelete