Kość ramienna


Mimo, że w wielu podręcznikach szkolnych pojawia się określenie "kość ramieniowa" to nie używaj jej. Poprawna nazwa anatomiczna to KOŚĆ RAMIENNA. I tylko tak. Chyba, że preferujesz nazwę łacińską - humerus, lub po angielsku - humerus. Osobiście wolę międzynarodowe mianownictwo anglojęzyczne.

Poziom: 3


Lista terminów łaciskich i angielskich: Terminologia Anatomica 1998


Jak każda porządna kość długa składa się z trzonu body/shaft i dwóch końców: końca bliższego (w domyśle do tułowia) czyli proksymalnego proximal end oraz końca dalszego, czyli dystalnego distal end.

Na końcu bliższym wyróznia się głowa kości ramiennej head of humerus, będąca elementem stawu ramiennego. Tuż pod nią wąską linię tworzy szyjka anatomiczna kości ramiennej anatomical neck. Dwa guzki: mniejszy od strony przedniej i większy od strony bocznej zostały nazwane zgodnie ze swoją wielkością, odpowiednio - guzkiem mniejszym lesser tubercle i guzkiem większym greater tubercle. Bruzda pomiędzy nimi to... bruzda międzyguzkowa intertubercular sulcus. Zwężenie kości pod guzkami to druga już szyjka, tym razem jest to szyjka chirurgiczna surgical neck, miejsce bardzo częstych złamań.

Na trzonie, od strony przedniej widzimy wyniosłości  będące kontynuacją guzków - są to grzebienie guzków. Zgodnie z oczekiwaniami wyróżniamy grzebień guzka mniejszego crest of lesser tubercule i grzebień guzka większego crest of greater tubercule. Na powierzchni przednio-bocznej , tuż powyżej połowy trzonu zauważyć można V-kształtną guzowatość naramienną deltoid tuberosity, większą zdecydowanie u osób z rozbudowaną muskulaturą. Z tyłu widoczne jest (albo nie jest) stosunkowo płytkie (ale niesłychanie ważne) wgłębienie przebiegające od przyśrodka ku bokowi - bruzda nerwu promieniowego radial groove.

Koniec dalszy tworzy kłykieć kości ramiennej condyle który sam utworzony jest z leżącej bocznie główki kości ramiennej capitulum humeri oraz przyśrodkowo zlokalizowanego bloczka kości ramiennej trochlea humeri.  Zagłebienie powyżej bloczka to dół dziobiasty coronoid fossa, a to powyżej główki to płytki dół promieniowy radial fossa. Najgłębszym zagłebieniem jest zlokalziowany po stronie tylnej dół wyrostka łokciowego olecranon fossa. Nad kłykciem wyczuwamy dwa nadkłykcie - ten leżący przyśrodkowo jest wydatniejszy i nazwany został nadkłykciem przyśrodkowym medial epicondyle. Bardzo dobrze można go u siebie wyczuć kciukiem ręki przeciwnej (bo ręki ipsilateralnej [sic!] to raczej niemożliwe...). Drugi nadkłykieć, zgodnie z oczekiwaniami, nazwany został nadkłykciem bocznym lateral epicondyle. Nad nadkłykciami na kości wyczuwalne są dosyć ostre krawędzie zwane grzebieniem nadkłykcia przyśrodkowego medial supraepicondylar ridge oraz grzebieniem nadkłykcia bocznego lateral supraepicondylar ridge. Ale to mniej ważne elementy...

QUIZ - Kość ramienna (MacGraw Hill)

Najzabawniejszym elementem kości ramiennej jest niewątpliwie bruzda nerwu łokciowego groove for ulnar nerve, znajdująca się na nadkłykciu przyśrodkowym. Każdego, kogo przypadkowo uderzyła w to miejsce krawędź stołu doskonale rozumie dlaczego. Jeszcze lepiej rozumieją to wszystkie osoby będące świadkami takiego zdarzenia. 

Jak odróżnić prawą kość od lewej? Jak zawsze przy kościach stosujemy Regułę Trzech Pytań:
1) Góra - dół: głowa u góry, kłykieć na dole
2) Bok - przyśrodek: głowa przyśrodkowo, wydatniejszy nadkłykieć przyśrodkowy
3) Przód - tył: głęboki, nieparzysty dół wyrostka łokciowego z tyłu.

Rycinę kości ramiennej do wydrukowania, oznaczenia, pokolorowania i innego użycia można pobrać z tej strony:


11 comments:

 1. Witam, w filmie przy omawianiu głowy. k ramiennej występuje błąd... przy połączeniu z łopatką jest to staw ramieniowy..nie łokciowy :)
  Reszta idealna, dziękuję!

  ReplyDelete
 2. Poprawna nazwa stawu to ramienny. Nie mówi się ramieniowy

  ReplyDelete
 3. Nie rozumiem czemu mieszasz terminologie angielską z łaciną?? Zdecyduj się na jedną bo wygląda to na wypracowanie gimnazjalisty.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Masz rację, że mianownictwo anatomiczne angielskie i łacińskie było pomieszane. Poprawiłem to. Niemniej jednak może udałoby Ci się napisać komentarz bez obrażania gimanzjalistów, odważnie (z imienia i nazwiska) i rzeczowo (wskazać błąd i zasugerować jego poprawę)?

   Delete
 4. Czemu nie ma tutaj Quizu jak w przypadku łopatki ??

  ReplyDelete
 5. Nie istnieje coś takiego jak "os humerus", miano łacińskie dla kości ramiennej to HUMERUS :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Racja. TA98 nie wymienia humerus jako "os humerus".

   Delete
 6. Mam pytanie, czy jest jakaś możliwość dotarcia do Pana materiałów wideo dot. np. kości ramiennej lub łopatki? Nie wiem czemu, ale nie są dostępne w artykułach - może były zamieszczone na zew. serwisach i zostały usunięte? Tak czy inaczej, czy mógłby je Pan zamieścić powtórnie - wg mnie stanowią świetną pomoc dydaktyczną. Po prezentacji na temat nerwów wyrobiłem sobie wyobrażenie w 5 minut, a wcześniej z podręczników nic nie chciało zaskoczyć w głowie :).

  Poza tym gratuluję świetnej roboty i życzę, aby nadal z pasję rozwijał Pan bloga :).

  Pozdrawiam
  Michał Basta

  ReplyDelete
  Replies
  1. Panie Michale, dziękuję za miłe słowa. Wygl ad na to, że powoli nadszedł czas na uaktualnienie materiałów. Istotnie, były one umieszczone na zewnętrznych serwerach i strona przestała funkcjonować.

   Pozdrawiam, Tomasz Cecot

   Delete