Kość ramienna

Mimo, że w wielu podręcznikach szkolnych pojawia się określenie "kość ramieniowa" to nie używaj jej. Poprawna nazwa anatomiczna to KOŚĆ RAMIENNA. I tylko tak. Chyba, że preferujesz nazwę łacińską - os humerus, lub jeszcze prościej po angielsku - humerus. Osobiście wolę międzynarodowe mianownictwo anglojęzyczne.

Poziom: 3

Jak każda porządna kość długa składa się z trzonu i dwóch końców: końca bliższego (w domyśle do tułowia) czyli proksymalnego proximal end oraz końca dalszego, czyli dystalnego distal end.
Na końcu bliższym wyróznia się głowa kości ramiennej head of the humerus, będąca elementem stawu ramiennego. Tuż pod nią wąską linię tworzy szyjka anatomiczna kości ramiennej anatomical neck. Dwa guzki: mniejszy od strony przedniej i większy od strony bocznej zostały nazwane zgodnie ze swoją wielkością, odpowiednio - guzkiem mniejszym lesser tubercule i guzkiem większym greater tubercule. Bruzda pomiędzy nimi to... bruzda międzyguzkowa intertubercular grove. Zwężenie kości pod guzkami to druga już szyjka, tym razem jest to szyjka chirurgiczna surgical neck, miejsce bardzo częstych złamań.

Na trzonie, od strony przedniej,, widzimy wyniosłości  będące kontynuacją guzków - są to grzebienie guzków. Zgodnie z oczekiwaniami wyróżniani grzebień guzka mniejszego crista tuberculi minoris i grzebień guzka większego crista tuberculi maioris. Na powierzchni przednio-bocznej , tuż powyżej połowy trzonu zauważyć można V-kształtną guzowatość naramienną tuberositas deltoidea, większą zdecydowanie u osób z rozbudowaną muskulaturą. Z tyłu widoczne jest (albo nie) stosunkowo płytkie (ale niesłychanie ważne) wgłębienie przebiegające od przyśrodka ku bokowi - bruzda nerwu promieniowego radial groove.

Koniec dalszy tworzy kłykieć kości ramiennej condyle który sam utworzony jest z leżącej bocznie główki kości ramiennej capitulum humeri oraz przyśrodkowo zlokalizowanego bloczka kości ramiennej trochlea humeri.  Zagłebienie powyżej bloczka to dół dziobiasty coronoid fossa, a to powyżej główki to płytki dół promieniowy radial fossa. Najgłębszym zagłebieniem jest zlokalziowany po stronie tylnej dół wyrostka łokciowego fossa olecrani. Nad kłykciem wyczuwamy dwa nadkłykcie - ten leżący przyśrodkowo jest wydatniejszy i nazwany został nadkłykciem przyśrodkowym medial epicondyle. Bardzo dobrze można go u siebie wyczuć kciukiem ręki przeciwnej (bo ręki ipsilateralnej [sic!] to raczej niemożliwe...). Drugi nadkłykieć, zgodnie z oczekiwaniami, nazwany został nadkłykciem bocznym lateral epicondyle. Nad nadkłykciami na kości wyczuwalne są dosyć ostre krawędzie zwane grzebieniem nadkłykcia przyśrodkowego medial supraepicondylar ridge oraz grzebieniem nadkłykcia bocznego lateral supraepicondylar ridge. Ale to mniej ważne elementy...

QUIZ - Kość ramienna (MacGraw Hill)

Najzabawniejszym elementem kości ramiennej jest niewątpliwie bruzda nerwu łokciowego ulnar nerve groone, znajdująca się na nadkłykciu przyśrodkowym. Każdego, kogo przypadkowo uderzyła w to miejsce krawędź stołu doskonale rozumie dlaczego. Jeszcze lepiej rozumieją to wszystkie osoby będące świadkami takiego zdarzenia. 

Jak odróżnić prawą kość od lewej? Jak zawsze przy kościach stosujemy Regułę Trzech Pytań:
1) Góra - dół: głowa u góry, kłykieć na dole
2) Bok - przyśrodek: głowa przyśrodkowo, wydatniejszy nadkłykieć przyśrodkowy
3) Przód - tył: głęboki, nieparzysty dół wyrostka łokciowego z tyłu.

Rycinę kości ramiennej do wydrukowania, oznaczenia, pokolorowania i innego użycia można pobrać z tej strony:


3 komentarze:

 1. Witam, w filmie przy omawianiu głowy. k ramiennej występuje błąd... przy połączeniu z łopatką jest to staw ramieniowy..nie łokciowy :)
  Reszta idealna, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. Poprawna nazwa stawu to ramienny. Nie mówi się ramieniowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście masz rację. To staw ramienny.

   Usuń