Wprowadzenie do neuroanatomii

Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie: jak naprawdę wygląda mózgowie?

Ja zadawałem je sobie od niepamiętnych czasów, bo od zawsze interesowało mnie funkcjonowanie tego organu. Ale nawet na studiach biologicznych nie miałem okazji zobaczyć prawdziwego mózgowia. Widziałem w atlasach świetne rysunki, ale... były to tylko rysunki. Na szczęście współcześnie pojawia się coraz więcej atlasów fotograficznych pokazujące realne struktury anatomiczne.


Dzisiaj chciałbym pokazać prezentację wprowadzającą do neuroanatomii. W jaki sposób mózgowie zlokalizowane jest w czaszczce? Jakie struktur anatomiczne są widoczne na przekroju pośrodkowym? Jak warstwa po warstwie wygląda preparowanie mózgowia? Na powyższe pytania staram się odpowiedzieć w przedstawionej prezentacji. Warto ją obejrzeć na całym ekranie.
Wszystkie ryciny pochodzą ze znakomitego programu do nauki anatomii "Anatomy & Physiology Revealed 2.0" o którym pisałem już wcześniej. Uważam, że każdy szanujący się początkujący anatom powinien mieć ten program.

Na półce (wirtualnej) zostawiam schematy powierzchni mózgowia, na których można potrenować wyznaczanie płatów kory mózgu oraz bruzd i zakrętów.

2 comments:

  1. Opona pajęcza: powinno być arachinoid mater, nie dura mater.

    ReplyDelete