Rozwój OUN

Poznanie i zrozumienie zdarzeń zachodzących w początkowych okresach rozwoju ośrodkowego układu nerwowego jest niezbędne do zrozumienia anatomii w pełni rozwiniętego mózgowia. Poniższa prezentacja w sposób bardzo ogólny przybliża to zagadnienie.

1.A. Wstęp do anatomii

Naukę anatomii należy rozpocząć od zdobycia fundamentalnej umiejętności opisywania ciała w trójwymiarowej przestrzeni. Aby w przyszłości sprawnie poruszać się w świecie anatomicznym należy wiedzieć czym jest pozycja anatomiczna oraz umieć wyobrazić sobie osie i płaszczyzny ciała. W tym wszystkim ma pomóc poniższa prezentacja.

POZIOM: 1

Wprowadzenie do neuroanatomii

Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie: jak naprawdę wygląda mózgowie?

Ja zadawałem je sobie od niepamiętnych czasów, bo od zawsze interesowało mnie funkcjonowanie tego organu. Ale nawet na studiach biologicznych nie miałem okazji zobaczyć prawdziwego mózgowia. Widziałem w atlasach świetne rysunki, ale... były to tylko rysunki. Na szczęście współcześnie pojawia się coraz więcej atlasów fotograficznych pokazujące realne struktury anatomiczne.

E-learning zamiast Uczelni?

To trochę prowokacyjne pytanie zadawane jest od pewnego czasu w różnych formach. Jedną z nich jest artykuł Sylwestra Gregorczyka w elektronicznym wydaniu e-mentora. To także pytanie budzące obawy wśród sporej części wykładowców oraz euforię wśród fanatycznych zwolenników tej formy nauczania.

Jestem entuzjastą e-learningu, ale zdaję sobie sprawę z tego, że pomimo swoich wszystkich walorów, jest on tylko jedną z form nauczania. Nowoczesną, bardzo rozwijającą, ale wyłącznie formą nauczania. Wbrew pozorom: także nie najlepszą.

ABSOLUTNIE jestem przeciwny wyłącznemu kształceniu anatomii w takiej formie.

Dlatego, że:
a) NIC NIE ZASTĄPI kontaktu z żywym człowiekiem o wysokiej wiedzy i kulturze osobistej, pasjonującej rozmowy, obserwacji wyrazu twarzy czy polkepania po ramieniu dla otuchy...
b) żaden, nawet najlepszy program komputerowy nie jest w stanie zastąpić kontaktu z pacjentem, możliwości uczenia sie na realnym ciele czy też używania modeli
c) uczelnia (pojmowana jako miejsce i czas spotkań ludzi) swoją atmosferą prowokuje do studiowania. Robiąc kanapki przy komputerze pozbywamy się tej magii

E-learning jest przydatny w kształceniu, ale stosowany wyłącznie sam dla siebie w nauczaniu anatomii moim zdaniem nie jest najlepszym sposobem edukowania.

Kolekcja Basseta - dla studiujących medycynę

Czasami zdarza się, że na ćwiczeniach nie udało się dokładniej zobaczyć danej struktury, albo była tak uszkodzona, że właściwie nic konkretnego nie było widać, a wyidealizowane kolorowe obrazki z atlasu trochę mijają się z tym, co można zobaczyć w rzeczywistości. W takiej sytuacji może pomóc atlas fotograficzny, albo Kolekcja Bassetta. Na pierwszy rzut oka zdjęcia wyglądają trochę dziwnie - niejako rozmazane i w dziwnych odcieniach, ale ma to swoje uzasadnienie. Spróbuj założyć zwykłe okulary 3D, a zdjęcia nabiorą nowego wymiaru. Trzeciego wymiaru!

Wejście do Kolekcji Bassetta - wątroba

To potężny zbiór znakomicie opisanych zdjęć. Warto je przejrzeć (oczywiście w okularach 3D) przed i po ćwiczeniach.



POZIOM: 3
POZIOM: 4

The human brain atlas

Dla wszystkich zainteresowanych neuroanatomią ten atlas powinien być wartościowym źródłem informacji. Jeżeli studiujesz psychologię, biologię lub medycynę na wyższych latach, a w artykułach naukowych pojawiają się trudne terminy związane z neuro to koniecznie musisz sięgnąć do atlasów umieszczonych na stronie http://www.thehumanbrain.info/

POZIOM: 3
POZIOM: 4








Te znakomicie wykonane atlasy z pewnością przydadzą się każdemu zainteresowanemu budową mózgowia człowieka. Warto także poeksplorować po stronie głównej. Liczba możliwości atlasu jest naprawdę imponująca.

Kość ramienna


Mimo, że w wielu podręcznikach szkolnych pojawia się określenie "kość ramieniowa" to nie używaj jej. Poprawna nazwa anatomiczna to KOŚĆ RAMIENNA. I tylko tak. Chyba, że preferujesz nazwę łacińską - humerus, lub po angielsku - humerus. Osobiście wolę międzynarodowe mianownictwo anglojęzyczne.

Poziom: 3


Lista terminów łaciskich i angielskich: Terminologia Anatomica 1998

Szczegółowe zdjęcia przekrojów poprzecznych mózgowia

Rozpoznawanie struktur na przekrojach mózgowia zwykle na początku budzi niechęć. Bo jest to stosunkowo małe, właściwie w jednym kolorze i zazwyczaj widzą tylko osoby, które siedzą najbliżej. Rozwiązaniem są zdjęcia mózgowia w stosunkowo dużym powiększeniu i z obowiązkowymi podpisami. całkiem dobry zbiór przekrojów poprzecznych jest dostępny na stronie http://brainmaps.org/ajax-viewer.php?datid=81&sname=0580


Strona przydatna dla osób, które w bardziej szczegółowy sposób muszą zapoznać się z budową mózgowia.