Trójwymiarowy model czaszki

Czaszka jest realnym sprawdzianem umiejętności trójwymiarowej wizualizacji struktur. Jeżeli nie posiadacie takowego daru, to jeszcze nic straconego. Technika przychodzi nam z pomocą. A najlepszą pomocą w tym przypadku jest trójwymiarowy model realny. Niestety, nie każdy ma możliwość zakupienia sobie modelu, a posiadanie prawdziwej czaszki jest niezgodne z prawem. W takim przypadku warto popatrzeć na komputerową wizualizację.

POZIOM: 2
Na stronie firmy 3B Scietific, producenta modeli anatomicznych znaleźć można ciekawy model czaszki. Ciekawy z kilku powodów:
 1. Modele 3B są bardzo popularne i wielce prawdopodobne jest, że w pracowni anatomicznej używa się takowego.
 2. Model jest trójwymiarowy i co najważniejsze w pełni przez nas kontrolowany: można go dowolnie obracać, powiększać, a także ustawiać przeźroczystość kości
 3. Opisany jest i po angielsku i po łacinie (oprócz tego po niemiecku, portugalsku, hiszpańsku, francusku i włosku. Niestety nie po polsku)
Aby wejść na stronę wystarczy kliknąć poniższy link:

http://www.3bscientific.co.uk/3d/A291/index.cfm


Niestety, model ten nie jest szczegółowo opisany.
-------
Ostatnio zaproponowałem zestaw interaktywnych ćwiczeń dotyczących czaszki. Przed ich rozwiązaniem warto się jednak zapoznać z proponowanym powyżej modelem.

Innym programem, w którym można zapoznać się z budową czaszki, i co ważniejsze także jej zawartością jest Visible Body. Na stronie dostępna jest darmowa wersja demonstracyjna dotycząca głowy.

8 comments:

 1. Bardzo ciekawa strona. Gratuluje wytrwałości w prowadzeniu bloga! Takich stron powinno być więcej w internecie.

  ReplyDelete
 2. Dziękuję za miłe słowa. Czasami baaaardzo się nie chce nic tu robić... na szczęście po pewnym czasie wracają chęci :)

  ReplyDelete
 3. czy mógłbyś napisać proszę, jak można powiększyć obraz? próbuję ctrl+lewy przycisk myszy, ale niestety bezskutecznie..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Może warto przesuwać myszkę do przodu i do tyłu kiedy wciśnięty jest ctrl+lewy przycisk myszy? Może zadziała?

   Delete
 4. Czy ten model jeszcze działa?
  Pozdrawiam
  Kretka

  ReplyDelete
  Replies
  1. To zależy od przeglądarki. Niestety (stety?) ostatnio twórcy przeglądarek zrezygnowali z wspierania Javy.

   Delete
  2. Dziękuję za odpowiedź, nie umiałam zidentyfikować problemu.
   Pozdrawiam
   Kretka

   Delete