Trójwymiarowy człowiek - Visible Body

Zawsze zazdrościłem ludziom, którzy bezproblemowo widzieli obrazy w trójwymiarze i nie mieli kłopotów z umieszczaniem obiektów w przestrzeni. Statystycznie lepsi w tej kwestii są mężczyźni, a umiejętności takie jak posługiwanie się mapą czy projektowanie architektoniczne są tego wyrazem. Mimo, że umiem posługiwać się mapą to mojemu mózgowi jeszcze daleko do zdolności mistrzowskiego posługiwania się trójwymiarem. Rozumiem więc, że nie każdy jest w stanie rozpoznać czy na rycinie przedstawiona jest łopatka lewa czy łopatka prawa. Dla osób pozbawionych zdolności widzenia przestrzennego zrozumienie przebiegu naczyń i nerwów oraz ich wzajemnych stosunków topograficznych to prawdziwa makabra. Wielkim ułatwieniem przy uczeniu się anatomii może być program Visible Body.


Życiowa historia
Na program natknąłem się w sieci, kiedy był jeszcze darmowy i każdy mógł swobodnie wchodzić na tę stronę. Skorzystałem z tej z możliwości i... mile mnie zaskoczył. Jednakże po bliższym przyjrzeniu okazało się, że zawiera pewne nieścisłości. Akurat wtedy przyglądałem się unaczynieniu ręki i zobaczyłem całe mnóstwo błędów zarówno w przebiegu jak i w zastosowanym mianownictwie naczyń. Skorzystałem z linku i wysłałem poprawną wizualizacje unaczynienia tego obszaru: programiści skorzystali z moich uwag, a ja otrzymałem darmowy dostęp do programu. Wszyscy pozostali mogą zobaczyć DEMO, które pokazuje w pełni funkcjonalną głowę

http://www.visiblebody.com/tour_demos

Prezentacja wykonana przez producenta:

Warto też zobaczyć film pokazujący korzystanie z aplikacji na urządzeniach mobilnych.
http://www.facebook.com/video/video.php?v=1136949988384


Plusy
Przede wszystkim program jest wartościowy merytorycznie i ciekawy wizualnie. Jest to rewelacyjne narzędzie dla wszystkich mających problemy z trójwymiarem. Wirtualnego człowieka można obracać we wszystkich kierunkach, zbliżać, oddalać, ukrywać poszczególne elementy lub też dodawać następne. Można analizować przebieg naczyń czy nerwów w stosunku do kości, mięśni czy narządów. Jeżeli masz problemy z topografią to jest naprawdę znakomity.

Minusy
W tego typu programach najważniejsza powinna być szczegółowość i realistyczne odzwierciedlenie struktur anatomicznych. Pod względem szczegółowości jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Przy większych powiększeniach widać że wszystko jest kanciate i składa się z wirtualnych kwadratów i trójkątów. Nie da sie równiez zaobserwować unikalnych właściwości kości czy narządów. Po kliknięciu pojawia się jej nazwa, a nie dostajemy informacji na temat jej cech charakterystycznych.
Ograniczeniem mogą być również wymagania sprzętowe. Trzeba mieć naprawde dobry komputer, żeby cieszyć się programem - w innym przypadku posługiwanie się nim to prawdziwa udręka.


Dla kogo ten program?
Program nadaje się dla licealistów i studentów nauk pomocniczych medycyny. Zdecydowanie za mało szczegółowy dla przyszłych lekarzy. Chociaż...
Studencie medycyny! Jeżeli nie jesteś w stanie wyobrazić sobie czym jest dół skrzydłowo-podniebienny i jakie sa jego ograniczenia i zawartość - koniecznie zajrzyj na tę stronę.

1 comment:

  1. Program jest świetny dla osób, które nie mają zbyt dobrej wyobraźni. Szkoda tylko, że nie każdego jest stać na niego...

    ReplyDelete