Dni Mózgu 2013: Móżdżek (część 2)

Jeśli nie widziałeś poprzedniego wpisu - koniecznie zobacz cześć 1 tej serii.
************

Czynności móżdżku

Obserwacja uszkodzeń móżdżku umożliwiła nam zrozumienie jak istotne jest działanie móżdżku. W życiu codziennym móżdżek STALE KOORDYNUJE CZYNNOŚĆ MIĘŚNI.

Móżdżek jest nam potrzebny do normalnego funkcjonowania. Znakomitym przykładem z życia codziennego, pokazującym do czego potrzebny jest nam móżdżek, jest sięganie po książkę. Ruchy wykonywane podczas tej czynności zaklasyfikować można do trzech głównych typów:
1. Równowaga
2. Ogólne ruchy kończyn
3. Ruchy precyzyjne

Popatrz na ilustrację:

Sięganie po książkę na trudno dostępnej półce - znakomity przykład obrazujący czynności móżdżku. 
Móżdżek kontroluje (koordynuje) wszystkie trzy klasy ruchów.
1. Odpowiada za równowagę – żeby nie spaść z drabiny
2. Koordynuje generalne ruchy kończyn – żeby sięgnąć na odpowiednią półkę
3. Umożliwia płynne ruchy precyzyjne – żeby wyciągnąć palcami określoną książkę

Nie odpowiada za bezpośrednią inicjację ruchu lub za czynność określonej grupy mięśniowej.

Wracając do przykładu z pacjentami z poprzedniego wpisu - w zależności od stopnia i miejsca uszkodzenia móżdżku mieliby oni problemy z sięgnięciem po książkę. Zaczynając od problemów z równowagą, poprzez generalne ruchy kończyn, na sięgnięciu po książkę kończąc.
Objawy uszkodzenia móżdżku » funny quizzes
Wszystkie powyższe to ogólne objawy uszkodzenia móżdżku.

Pomyśl teraz o sytuacji, w której podczas schodzenia ze schodów spodziewałeś jeszcze jednego stopnia – a go tam nie było?Inaczej rozkładamy napięcie mięśniowe kiedy widzimy igłę, a inaczej kiedy chcemy ponieść młotek.
Inaczej przykładamy siłę, gdy spodziewamy się podnieść coś ciężkiego, a inaczej kiedy podnosimy coś lekkiego. Czasami nasze zamierzenie nie pokrywa się z rzeczywistością... Znasz takie uczucie?
Pomyśl teraz o rytmie podczas grania na instrumencie albo podczas śpiewania. A nawet rytmie, który utrzymujemy podczas mówienia. Pomyśl o głośności i płynność mowy.Te wszystkie czynności są regulowane przez móżdżek!

Albo sport. W zasadzie w wielu dyscyplinach sportowych ocenia się sprawność móżdżku...
Możemy także chwilowo "wyłączyć" koordynację móżdżkowa. Wystarczy wypić trochę więcej alkoholu...


Pijany nie jest w stanie utrzymać równowagi. Potocznie mówimy, że ktoś "zalał robaka" - to określenie również okaże się dla nas ważne.

Jak widać móżdżek odgrywa kluczową rolę w życiu codziennym. To on odpowiada za koordynację grup mięśniowych, efektem czego jest widoczna płynność ruchów.

********
Już wiemy ZA CO ODPOWIADA móżdżek. Wiemy, jak istotna jest dla nas ta struktura. Jednak ciągle nie wiemy JAK ON TO ROBI?
O tym już w następnym wpisie...

2 comments:

  1. Panie Tomku niech Pan nigdy się nie zniechęci i dalej (zawsze) prowadzi tego bloga w takiej formie jak dotychczas (bo ta wymyślona przez Pana forma jest właśnie najfajniejsza). Już dawno zauważyłem, że ten blog się wyróżnia spoza innych i dalej to podtrzymuje. Osobiście uważam blog anatomiczny za wyjątkowy (i myślę, że wiele, wiele, wiele osób również ;)
    jacek

    ReplyDelete
  2. Podpisuję się pod słowami Jacka wszystkimi kończynami. Z takim podejściem trudne tematy mogą stać się łatwe, lekkie i przyjemne. Pozdrawiam :)

    ReplyDelete