Kość promieniowa

Na zajęciach bardzo dużo osób miało problem z odróżnieniem prawej i lewej kości promieniowej. Dzisiaj postaram się wyjaśnić, jak to zrobić, ale najpierw potrzebna jest szczegółowa wiedza dotycząca budowy tej kości. Kiedy pozna się niuanse budowy warto odpowiedzieć na trzy podstawowe pytania: (1) gdzie jest konieć bliższy, a gdzie konieć dalszy; (2) co znajduje się od strony bocznej, a co od przyśrodkowej oraz (3) gdzie jest powierzchnia przednia, a gdzie powierzchnia tylna. Po odpowiedzi na te pytania rozróżnienie kości prawej i lewej nie będzie przysparzało najmniejszego problemu.

POZIOM: 3


Prezentacja na podstawie znakomitego programu do nauki anatomii Anatomy and Physiology Revealed 2.0

Można także wydrukować rycinę do samodzielnego opisywania.
Taki własny atlas, z własnymi oznaczeniami, swoim sposobem robienia notatek oraz komentarzami jest bardzo wartościowy. Systematycznie prowadzony może być cenniejszy od pięknego, kolorowego atlasu na kredowym papierze, do którego tylko rzadko zaglądamy.
Krok 1: Głowa kości ramiennej - koniec bliższy, na końcu dlaszym: powierzchnia stawowa nadgarstkowa
Krok 2: Wcięcie łokciowe oraz brzeg międzykostny znajdują się od strony przyśrodkowej, a wyrostek rylcowaty od strony bocznej
Krok 3: powierzchnia przednia jest wklęsła, powierzchnia tylna wypukła, a na końcu dalszym ma charakterystyczne rowki dla ścięgien mięśni prostowników.

2 comments:

  1. Bardzo fajny pomysł z tą prezentacją. Nie wiedziałem, że istnieje taki program. Ciekawy sposób nauczania...
    Jacek

    ReplyDelete
  2. Różne, ciekawe rzeczy można znaleźć w Internecie. Warto je więc wykorzystywać. Co najważniejsze, wiele z nich jest darmowa. A sposób użytkowania dziecinnie łatwy.

    ReplyDelete