Atlas anatomii Nettera


Atlas Anatomii Nettera, Elsevier Urban & Partner, 2008, ISBN13: 9788360290330


Jest to jedna z najlepszych pozycji i jeden z trzech atlasów, które polecam przy studiowaniu anatomii. Pozostałe to Sobotta i Prometeusz. Każdy z nich jest inny i każdy z nich ma swoje "plusy dodatnie i ujemne". Cykl recenzji zaczynam od atlasu Nettera.


Opis ogólny
Jest to jednotomowy atlas w miękkiej oprawie, wydany na papierze dobrej jakości. Ryciny wykonał lekarz, którego pasją stała się dydaktyczna ilustracja anatomiczna. Kolekcja dzieł Nettera zakupiona została przez wydawnictwo Elsevier i teraz wiele anatomicznych książek wydawane jest właśnie z tymi ilustracjami,
ewentualnie uzupełnione przez innych artystów posługujących się "stylem Nettera". Czym jest ten styl? Tworzy go charakterystyczna paleta barw, pociągnięcia pędzla oraz dość gruby kontur.


Plusy
  1. Pokazanie wszystkich najważniejszych struktur anatomicznych. Śmiało można przygotować się do egzaminu z anatomii używając Nettera.
  2. Każda rycina jest przemyślana i narysowana w taki sposób, aby można było się z niej czegoś nauczyć. Nie jest to tylko wierne oddanie rzeczywistości, ale wyraźnie widać stojący za każda ryciną dydaktyzm.
  3. Podręczny i stosunkowo tani.
  4. Jednolity styl całości atlasu. Czytelny układ treści.
  5. Bardzo dobry papier.


Minusy
  • Jak dla mnie atlas ten jest za bardzo "kartoonowy" i trochę "oldskulowy" szczególnie jak prezentowane są typy ludzkie. Twarze osób jakby żywcem wyciagnięte z amerykańskich filmów z lat 50 i 60.
  • Nie lubię też zbyt dużego nagromadzenia informacji na jednej rycine - liczba strzałek i opisów powodują, że dla mnie atlas ten jest trudny w użytkowaniu. Ale coś za coś - jeden tom i wszystko albo trzy tomy i ryciny mogące swobodnie "oddychać" na karcie atlasu.
  • Atlas jest klejony, co sprawia, że pod koniec roku widac elementy zużycia, a co ciekawsze strony można wyjmować.
Dla kogo ten atlas?
Atlas kierowany jest dla studentów medycyny oraz lekarzy praktyków. Ilość informacji jest wystarczająca dla pierwszego roku studiów medycznych, ale jednocześnie zbyt duża dla studentów innych kierunków.

Atlas jest bardzo wygodny w użyciu podczas ćwiczeń, gdyż nie trzeba nosić ze sobą kilku opasłych tomisk, miękka oprawa znakomicie ułatwia manipulowanie atlasem w trakcie zajęć.


Moja ogólna ocena 4,5

No comments:

Post a Comment