Post wstępny

Lekcja anatomii doktora Tulpa. Rembrandt, 1632


Anatomia stała się moją pasją

Guzki, dołki, grzebienie, kłykcie i nadkłykcie zachwyciły mnie. Mechanika działania mięśni zafascynowała, a przebieg naczyń i nerwów zainteresowały jak najlepsza łamigłówka. Śmiało mogę powiedzieć, że ciało ludzkie jest piękne. I to zarówno jego warstwy powierzchowne jak i całe skomplikowane wnętrze. Piękne jest w spoczynku i piękne jest w ruchu. Pięknem warto się dzielić dlatego zdecydowałem się je opisywać. Oprócz opisów struktur anatomicznych znajdzie tu również ciekawe linki anatomiczne, prezentacje, filmy czy quizy. W dużej mierze bazuję na XIX-wiecznych rycinach anatomicznych, gdyż ich dokładność i artystyczne piękno są zachwycające.

Większość dobrych stron anatomicznych jest w języku angielskim, dlatego obok nazw polskich kolorem zielonym wyróżniłem mianownictwo angielskie. Z premedytacją rezygnuję z łaciny na rzecz języka żywego (choć w znacznym stopniu opartego na łacinie).

Blog jest miejscem publikowania mich własnych przemyśleń i opinii dotyczących zarówno anatomii jak i dydaktyki. Nie jest w jakimkolwiek przypadku podręcznikiem akademickim, czy też ostateczną wyrocznią w sprawach anatomicznych (chociażby z prostej przyczyny, że nie jest recenzowany).

Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii. W przypadku wystąpienia błędu (co pomimo starań może nastąpić) warto zamieścić również taką uwagę - może wywiąże się ciekawa dyskusja.

Strona dedykowana jest pasjonatom anatomii na poziomie wyższym oraz licealistom szczególnie zainteresowanym tematem.

No comments:

Post a Comment