Fiszki czyli flashcardsFiszki (z ang. flashcards) to dwustronnie drukowane karty, na których z jednej strony znajduje pytanie, a na odwrocie odpowiedź. To ciekawe narzędzie do uczenia się/nauczania anatomii, niestety nie rozpowszechnione jeszcze na polskim rynku księgarskim. Fiszki anatomiczne zazwyczaj wyglądają trochę inaczej, gdyż z jednej strony znajduje się rycina anatomiczna natomiast z drugiej krótki opis najważniejszych struktur oznaczonych na niej.


Gotowe komplety fiszek
Mimo, że fiszki można zakupić w księgarni, to nie udało mi się znaleźć na rynku jakiegokolwiek wydania polskojęzycznego. Te, które widziałem, wydawane są przez wielkie wydawnictwa anglojęzyczne i są najczęściej pomniejszonymi przedrukami rycin z podręczników lub atlasów, odpowiednio opisanymi na odwrocie.


Moje własne fiszki
Fiszki można również przygotować samemu: na jednej stronie karteczki drukujemy (lub rysujemy jeśli mamy takie umiejetności) rycinę na której zaznaczamy do trzech elementów. Na odwrocie opisujemy to, co zaznaczyliśmy. Bardzo ważne jest minimalizacja wiedzy na danej fiszce - do trzech informacji na jednej karteczce, chociaż osobiście preferuję skrajny minimalizm: jeden termin - jedno wyjaśnienie.Fiszki na iPhona
Wydane zostały również aplikacje na iPhona:Wirtualne fiszki
Inną możliwością jest wykonanie fiszek wirtualnych, których można używać na ekranie komputera lub współdzielić sie ze znajomymi. Jedną z ciekawszych stron jest http://www.funnelbrain.com/. Efekt pracy w tym programie można zobaczyć na przykładzie fiszek osteologicznych z zakresu kości ramiennej:
Kość ramienna: Fiszki


Pomysły na wykorzystanie w nauczani/uczeniu się anatomii
Fiszki stosować można w rozmaity sposób:
 • Utrwalanie wiedzy. Samo przygotowywanie fiszek jest elementem uczenia się. Już na wstępie wybieramy elementy najważniejsze, kluczowe dla objęcia całości materiału.
 • Szybka powtórka ze zwróceniem uwagi na najważniejsze struktury anatomiczne. Nie ma sensu tworzenia zestawu fiszek do absolutnie każdej struktury anatomicznej.
 • Korzystanie na zajęciach. Fiszki można przynieść na ćwiczenia (bez noszenia dużego atlasu) i korzystać z nich przy modelach lub preparatach. 
 • Gra towarzyska. Fiszki można używać jako gry towarzyskiej na spotkaniach ze znajomymi (naprawdę świetna zabawa, tyle że grać można wyłącznie z osobami mającymi zajęcia z anatomii) lub też indywidualnie jako grę typu "memorizer'
 • Szkielet wypowiedzi ustnej. Ułożone w odpowiedniej kolejności mogą pomóc przy dłuższej odpowiedzi ustnej, jako swoisty szkielet wypowiedzi.

4 comments:

 1. Niedawno znalazłam świetny, darmowy program do wykonywania fiszek na komputerze o nazwie "Anki". W sam raz do nauki i powtórek, tym bardziej że program sam wyznacza nam kiedy taka powtórka ma się odbyć. Dobrze się z niego korzysta, a jeśli posiadamy Androida w swoim telefonie, wszystkie fiszki można mieć zawsze przy sobie.

  ReplyDelete
 2. Pierwsze polskie wydanie fiszek niedawno wypuściła Pracownia Fizjoteka. Jest naprawdę świetne. Adres do sklepu: http://www.anatomicznefiszki.pl

  ReplyDelete
 3. Kupiłam ostatnio wersję z unerwieniem i unaczynieniem też autorstwa Pracownia FIZJOTEKA i jestem bardzo zadowolona :)

  ReplyDelete
 4. Strona funnelbrain.com nie działa z tego co widzę.

  ReplyDelete