Łopatka

Łopatka scapula jest moją ulubioną kością. Nie do końca wiem dlaczego, może dlatego, że właśnie od niej zaczynałem uczyć się szkieletu. Zapraszam do obejrzenia filmiku szkoleniowego o łopatce. Jakiś uduchowiony byłem nagrywając go... ;)

POZIOM: 3
Opis szczegółowy
Jest trójkątną kością z trzema brzegami: brzegiem górnym superior margin, brzegiem przyśrodkowym medial margin i brzegiem bocznym lateral margin. Zgodnie z oczekiwaniami, jak każdy trójkąt, ma trzy kąty: boczny lateral angle, dolny inferior angle i górny superior angle. Najbardziej kłopotliwy w zdefiniowaniu jest kąt boczny, który jest dosyć mocno rozbudowany. Tworzy go wydrążenie stawowe łopatki glenoid cavity, miejsce będące panewką stawu ramiennego oraz znajdujące się tu dwa guzki nazwane odpowiednio guzkiem nadpanewkowym supraglenoid tubercule i guzkiem podpanewkowym infraglenoid tubercule. Guzek nadpanewkowy jest miejscem przyczepu ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia natomiast do guzka podpanewkowego przyczepia się ścięgno głowy długiej mięśnia trójgłowego ramienia. Zwężenie łączące z wydrążęnie z ozostała częścią kości to szyjka łopatki neck of scapula.

Na brzegu górnym widoczne jest wcięcie łopatki suprascapular notch (warto o nim pamiętać, bo przechodzi przez nie nerw nadłopatkowy). Wcięcie zamknięte jest przez więzadło poprzeczne łopatki  superior transverse scapular ligament tworząc w ten sposób otwór.

Łopatka zaliczana jest do kości płaskich. Ta stosunkowo cienka kość ma dwie powierzchnie - leżącą na żebrach powierzchnię żebrową costal surface oraz skierowaną do tyłu, znacznie bardziej rozbudowaną powierzchnię grzbietową dorsal surface.

Na powierzchni żebrowej znajduje się wgłębienie nazwane dołem podłopadkowym subscapular fossa. Powierzchnia grzbietowa jest bardziej urozmaicona. Charakterystyczna wyniosłość to grzebień łopatki spine of scapula, będący wyraźną i jednoznaczna granicą pomiędzy dołem nagdrzebieniowym supraspinous fossa, a dołem podgrzebieniowym infraspinous fossa. Część grzebienia wystająca w kierunku przednio-bocznym to wyrostek barkowy acromion. Drugą dość wyraźną wyniosłością jest wyrostek kruczy coracoid process.  Często są one ze sobą mylone, dlatego zapamiętaj połączenie: grzebień-wyrostek barkowy. Te elementy łatwo można wyczuć w badaniu palpacyjnym tuż pod skórą.

Quiz

Sprawdź się! Zamieszczam dwa quizy sprawdzające znajomość łopatki.

Quiz 1
Łatwiejszy. Polega na kliknięciu na zdjęciu określonej struktury anatomicznej. Zabawa jest przednia, bo liczy się % poprawnych kliknięć oraz czas wykonania zadania. Ja zrobiłem je jako dorcus - wygrasz ze mną? ;)

Quiz 2
Trudniejszy. Polega na wpisaniu pełnej poprawnej nazwy struktury zaznaczonej na zdjęciu. Masz 10 minut na wykonanie całości zadania. Wykonanie go w 100% jest zapewnieniem, że nauczyłeś się już tej kości.

Życzę udanej zabawy!

Rycinę z przedstawieniem łopatki zarówno od strony grzbietowej jak i żebrowej, którą można wydrukować, pokolorować i oznaczyć można pobrać z tej strony:12 comments:

 1. Wygrałam z tobą ;>

  ReplyDelete
 2. A drugi quiz nie działa ;< // Aneta1

  ReplyDelete
 3. nic nie zostało wspomniane o wyrostku kruczym

  ReplyDelete
  Replies
  1. Część grzebienia wystająca w kierunku przednio-bocznym to wyrostek barkowy acromion. Drugą dość wyraźną wyniosłością jest wyrostek kruczy coracoid process. Często są one ze sobą mylone, dlatego zapamiętaj połączenie: grzebień-wyrostek barkowy. Te elementy łatwo można wyczuć w badaniu palpacyjnym tuż pod skórą.

   Delete
 4. haha wygrałem z Wami, a jeszcze studiów nie zacząłem(czekam na wyniki matur dopiero ;) ) Ale robi Pan kawał dobrej roboty na tym blogu. Pozdrawiam
  fronc

  ReplyDelete
 5. Quiz mi nie zbyt mi się podoba poniewasz nie po polsku i nic nie rozumiem. Jeśli chodzi o anatonie to fajnie bo dużo szczegułów i takie info sięprzydaje. im dokładniejszy opis tym wiele osób się nauczy

  ReplyDelete
  Replies
  1. Wiele wpisów na tym blogu ma określony poziom. (poczytaj więcej o klasyfikacji postów: http://anatomiczny.blogspot.co.uk/2010/11/klasyfikacja-postow.html) W tym przypadku to poziom 3, czyli skierowany do odbiorcy o innych wymaganiach niż Twoje. Skorzystaj z etykiet, żeby znaleźć treści odpowiednie dla siebie(np. poziom 1 lub 2).

   Delete
 6. jest pan Mistrzem

  ReplyDelete
 7. Witam, czy ktoś z Państwa mógłby mi wyjaśnić moja budowę barku i anomalie, bo lekarz nie był w stanie. mam tak jakby bardzo odstające wyrostki barkowe- wygląda to tak jak stoje bokiem jakbym miała dodatkowe kości- takie skrzydełka nie do końca wykształcone

  ReplyDelete
 8. Jest Pan wielki, polecam tą stronę wszystkim moim znajomym z kierunku lekarskiego. Ułatwia nam Pan życie :)

  ReplyDelete
 9. dół nadgrzebieniowy (Odpowiedź) X
  Możliwe poprawnych odpowiedzi:
  dół nadgrzebieniowy
  dół nadgrzebieniowy łopatki
  dół nadgrzebieniowy łopatki lewej

  Srsly? Wlasciwie powinienem miec 100%, ale dwa pytania nie wpasowaly sie w klucz, wiec niby 82. Wyrostek barkowy łopatki tez z jakiegos powodu okazal sie zla odpowiedzia poniewaz, jak sie okazuje niepotrzebnie dopisalem "łopatki".

  Ale quiz dobry, mozna sprawdzic swoja wiedze, oby wiecej takich :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. dwie odpowiedzi*, a nie dwa pytania, wkradl sie blad.

   Delete