Wirtualny atlas anatomii

Niestety, strona atlasu została usunięta przez właściciela


Czy istnieje bardzo dobry, darmowy atlas anatomiczny dostępny w Internecie? To zależy od tego, czego oczekujemy od atlasu. Jeżeli poszukujesz kompletnego, wiarygodnego, nowoczesnego atlasu na studia medyczne - jeszcze takiego nie znalazłem. Jeżeli natomiast chcesz w sposób ogólny zaznajomić się z anatomią człowieka, to jednym z lepszych internetowych atlasów jest http://www.directanatomy.com/


Aby przeglądać atlas należy kliknąć Access to the DirectAnatomy w części środkowej strony głównej. Otwiera się nowe okno, w którym można wybrać płeć naszego modelu, a następnie warstwa po warstwie oraz region po regionie przyglądać się budowie ludzkiego ciała.


Funkcje programu:


 1. Trzy punkty widzenia: przód, tył i bok.
 2. 12 regionów którym można przyjrzeć się bardziej szczegółowo
 3. 7 warstw anatomicznych (np. skóra, mięśnie, naczynia krwionośne, narządy wewnętrzne)
Ciekawą właściwością programu jest możliwość wyłączenia podpisów i umieszczenia na rycinie swoich własnych oznaczeń. Wystarczy wcisnąć literkę L jak Label w panelu sterowania atlasem i znikają oznaczenia oraz kreski. Funkcja ta przydać się to może osobom prowadzącym zajęcia do tworzenia swoich własnych prezentacji.


Dla kogo ten program?


Program ten przyda się przede wszystkim licealistom oraz studentom studiów niemedycznych. Ryciny są dobrze wykonane, chociaż zdarzają się na nich niewielkie nieścisłości (mało istotne z ogólnego punktu widzenia). Jeśli chcesz stworzyć własną prezentację , w której ryciny mają jednolity charakter, to ta strona jest idealnym miejscem na ich uzyskanie.

7 comments:

 1. Bardzo fajny wirtualny atlas anatomii człowieka.
  Szkoda że go wcześniej nie znalazłem bym miał lepsze oceny

  ReplyDelete
 2. W ogóle to przypadkowo tu trafiłem szukając właśnie takiego wirtualnego atlasu i tak z ciekawości zacząłem przeglądać tego bloga. Muszę przyznać, że jest bardzo ciekawy, tyle tu informacji głównie medycznych ale też o nauczaniu, nauce, młodzieży no tej już trochę starszej niestety. Na pewno będę tu wracał i przeglądał go jeszcze. Młody technik RTG z rocznym stażem...ten z góry

  ReplyDelete
 3. Dziękuję serdecznie za miłe słowa. Zapraszam, bo zawsze się tu coś dzieje! Staram się często dodawać nowe informacje i... przemyślenia. W końcu to blog!
  Zapraszam również do kontaktu: tcecot1@gmail.com,
  jeżeli komuś uda się znaleźć coś ciekawego w sieci dotyczącego anatomii, to zawsze można podesłać linka na ten adres.

  ReplyDelete
 4. Nooo tak z tym atlasem VisibleBody PL to było zbyt piękne aby było prawdziwe he he :p
  m.t.rtg.

  ReplyDelete
 5. ;) Jeszcze na razie zbyt piękne... ale można stworzyć całkiem fajne wirtualne miejsce anatomiczne po polsku. I po to ten blog. Ale nie jest on zamknięty tylko dla mnie... wręcz przeciwnie!
  Może zechciałbyś może napisać coś z anatomii radiologicznej? Np. opisać typowy PA klatki piersiowej?

  ReplyDelete
 6. Szkoda, że atlas nie jest już dostępny. Ten mi się najbardziej podobał.
  Pozdrawiam
  m.t.rtg

  ReplyDelete