Powierzchnia górno-boczna mózgowia: kresomózgowie

Mózgowie od strony bocznej jest jednym z najbardziej klasycznych widoków mózgowia. Swego rodzaju ikona. Myślę, że na prośbę "proszę narysować mózg" większość badanych narysowałaby go właśnie z tej perspektywy (możecie sprawdzić słuszność tego zdania?). Podobno Michał Anioł tworząc fresk Stworzenie Adama w Kaplicy Sykstyńskiej, wzorował się na tym widoku. A co w rzeczywistości znajduje się na tej powierzchni? Zapraszam do obejrzenia prezentacji.


Inne prezentacje w tej serii:
Powierzchnia podstawna mózgowia: kresomózgowie
Powierzchnia przyśrodkowa mózgowia: kresomózgowie

Zobacz także inne wpisy oznaczone etykietą mózgowie


Zdradliwe płaty
Jak widać, w swoich prezentacjach nie łączę anatomii czynnościowej z anatomią opisową. Robię to jak najbardziej z premedytacją, gdyż bardzo bolą mnie określenia "płat czołowy odpowiada za uczucie błogostanu" czy "zakręt przedśrodkowy odpowiada za kierowanie naszymi mięśniami" (swoją drogą brzmi to tak samo niedorzecznie jak "gen odpowiedzialny za alkoholizm"). Nie lubię też opisów funkcji kory mózgowej prowadzonej według schematu: płat-funkcja (np. "płat potyliczny odpowiada za widzenie, a płat ciemieniowy odpowiada za rozumienie języka symbolicznego").  Dlaczego? Obszar kory wiązany przez naukowców z jakąś czynnością może być zlokalizowany w granicach płata czy zakrętu, ale podział na płaty jest UMOWNY. Przebieg bruzd i zakrętów jest tak zmienny osobniczo (o czym można się przekonać na zdjęciach mózgowia zamieszczanych w prezentacjach), że proste łączenie zakręt-funkcja wydaje się być nadużyciem. Zakręt kory nie jest odosobnionym organem takim jak serce czy wątroba.

W kwadrancie prawym górnym leży wątroba, pęcherzyk żółciowy, dwunastnica. Ale również jest przepona oraz  części dystalne płuc.
Mianownictwo neuroanatomiczne dotyczące kory mózgu powinno nam pomagać w porozumiewaniu się, ale nie jest idealnym odzwierciedleniem podziału czynnościowego mózgowia. Jako analogię do podziału kory mózgu na płaty można przytoczyć podział brzucha na kwadranty. Zobaczcie, jak brzmi zdanie: kwadrant prawy górny brzucha odpowiada za detoksykację (czynność wątroby), magazynowanie żółci (czynność pęcherzyka żółciowego) oraz pełni również funkcje oddechowe (przepona, płuca). Niby wszystko jest prawdą, ale... brzmi niedorzecznie. Dla mnie identycznie brzmią wspomniane wcześniej określenia dotyczące płatów i zakrętów mózgu.

Każdemu z płatów przypisuje się określone funkcje
Myślę, że powyższy skrót myślowy, często pojawiający się przy opisie mózgowia współcześnie jest nie do przyjęcia. A jaki podział jest do przyjęcia? Jak na razie nie znalazłem idealnego. Bardzo dobrym tropem wydają się pola Brodmanna, chociaż jestem świadomy ograniczeń tego opisu. Budowa histologiczna bardziej niż makroskopowy podział anatomiczny odzwierciedla czynność. Drugim jest podział czynnościowy, o którym napiszę w przyszłości.

Zapraszam do dyskusji!

1 comment:

  1. Przepraszam, a kto mial znalez? Kim pan jest? Einsteinem? Coz za skromnosc:-)

    ReplyDelete