Obojczyk

Obojczyk clavicle to kość, którą podrzuca się na kolokwium, aby jego uczestnicy mieli trudności z rozpoznaniem prawej i lewej strony. No... może trochę przesadziłem :). Dzisiaj wyjaśnię jak jednoznacznie (i bardzo łatwo)  odróżnić te kości od siebie. Ale aby to zrobić najpierw należy zapoznać się z elementami znajdującymi się na tej kości. Prezentacja wykonana przy użyciu najlepszego fotograficznego atlasu oraz programu Screenr.

POZIOM: 3

Obojczyk jest zaliczany do kości długich (klasyfikacja kości) i dlatego, jak każda porządna kość długa ma trzon body/shaft oraz dwa końce. Koniec mostkowy strernal end czyli bliższy (w domyśle wyimaginowanego środka ciała) łączy się z mostkiem, a koniec barkowy acromial end czyli dalszy łączy się z wyrostkiem barkowym łopatki. Koniec barkowy jest płaski natomiast koniec mostkowy mniej więcej okrągły. Na obu końcach widoczne są powierzchnie stawowe, odpowiednio powierzchnia stawowa mostkowa sternal facet oraz powierzchnia stawowa barkowa acromial facet.

Od strony mostkowej widoczny jest wycisk więzadła żebrowo-obojczykowego  impression for costoclavicular ligament. Ten wycisk to chropowatość wywołana siłami ciągnącymi włókien jednoimiennego więzadła, które stabilizuje staw mostkowo-obojczykowy.

Od strony barkowej widoczne są również dwie nierówności: guzek stożkowaty conoid tubercule i kresa czworoboczna trapezoid line. Nazwy tych elementów są pozostałością starszego podziału więzadła barkowo-obojczykowego na dwa oddzielna pasma: więzadło stożkowate i więzadło czworoboczne.


Jak odróżnić obojczyk prawy od lewego?

Jak zwykle w przypadku kości, aby odróżnić obojczyk prawy od lewego należy zadać sobie trzy pytania:
1. Gdzie jest bok, a gdzie strona przyśrodkowa?
Na przekroju koniec barkowy jest płaski a koniec mostkowy (przyśrodkowy) okrągły.

2. Gdzie jest strona górna, a gdzie dolna?
Powierzchnia górna jest gładka, a wyraźnie wyczuwalne i widoczne nierówności (chropowatości) znajdują się na powierzchni dolnej.

3. Gdzie jest przód, a gdzie tył?
Obojczyk ma kształt litery S, w której dłuższy łuk (ok. 2/3 długości kości) skierowany jest do przodu.

Spróbuj wyczuć palpacyjnie położenie obojczyka (na sobie lub chętnej do pomocy osobie). Najlepiej znaleźć wcięcie szyjne mostka, mostka i kierować się w stronę boczną. Wówczas da się wyraźnie wyczuć, że najpierw obojczyk jest skierowany wypukłością do przodu, a następnie zakrzywia się do tyłu.

Aha, i jeszcze jedno. To, że wyróżnia się na nim powierzchnię górną oraz powierzchnię dolną NIE czyni go kością płaską.

Przyczepy mięśniowe
Obojczyk jest miejscem przyczepu mięśni kończyny górnej, szyi oraz klatki piersiowej (ale spójrz na klasyfikację mięśni).

Przyczep początkowy:
 - m. piersiowy większy
 - m. naramienny
 - m. mostkowo-sutkowo-obojczykowy
 - m. m. mostkowo-gnykowy

Przyczep końcowy:
 - m. czworoboczny
 - m. podobojczykowy

Przyczepy te można zaznaczyć na rycinie obojczyka.

Rycinę do wydrukowania, opisania, pokolorowania i innego użycia można pobrać z tej strony


4 comments:

 1. Wdarł się błąd. Koniec barkowy jest wypukły, a mostkowy płaski..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jednak pozostanę przy swojej interpretacji, że koniec barkowy jest płaski a koniec mostkowy okrągły. Na przekroju - powinienem dodać w tekście głównym. I to poprawiam.


   Delete
 2. "Od strony mostkowej widoczny jest wycisk więzadła MOSTKOWO-obojczykowego impress for costoclavicular ligament." - nie powinno być żebrowo-obojczykowego ? Pozdrawiam !

  ReplyDelete
  Replies
  1. Powinno być. Zostało poprawione. Dziękuję za informację.

   Delete